10 grudnia 2016

Zespół jelita drażliwego- kiedy musisz zaprzyjaźnić się ze swoją toaletą

Witajcie :)

Dzisiaj chciałabym poruszyć problem, z którym spotyka się być może wiele osób, ale czasami nie mają o tym pojęcia. Mowa o zespole jelita drażliwego, na który w skrócie wołamy również IBS (irritable bowel syndrome). Jest to dolegliwość bardzo często bagatelizowana zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Znacznie pogarsza jakość życia, poprzez nieustanne zaparcia, bądź też biegunki. Toaleta musi stać się dla cierpiącej osoby drugim domem. IBS ma bowiem dwie postacie: zaparciową i biegunkową (może wystąpić forma mieszana), a postępowanie dietetycznie w każdym przypadku będzie skrajnie różne. Bo to właśnie dietą w największym stopniu łagodzić możemy objawy, jest to też sposób najbardziej naturalny i bezpieczny. 
https://pixabay.com/pl/b%C3%B3l-%C5%BAle-zdrowy-problem-choroby-1015573/
Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem czynnościowym pracy jelit- oznacza to, że nasze jelita nie są w uszkodzone, ale po prostu działają w nieprawidłowy sposób. Towarzyszy temu wiele nieprzyjemnych objawów, chociaż ich odczuwanie bardzo zależy od pacjenta i jego wrażliwości. Jedna osoba będzie odczuwać dyskomfort już przy małym natężeniu objawów, podczas gdy druga osoba będzie na nie bardziej odporna. IBS jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem pracy jelit- dotyka od 5 do nawet 20% światowej populacji. Częściej dotyczy kobiet.

Najczęstsze objawy, to wzdęcia, gazy, ból brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej, a przede wszystkim biegunki lub zaparcia (może dominować któryś z tych objawów, ale mogą także występować naprzemiennie. Zwykle oddanie stolca przynosi ulgę w dolegliwościach. Dodatkowo chory może się skarżyć na zmęczenie, a nawet epizody depresyjne.

Ważne jest, aby ze swoimi objawami udać się do lekarza, który postawi jednoznaczną diagnozę- powyższe objawy mogą bowiem występować także w innych schorzeniach jelit- często bardzo poważnych. Diagnozowanie IBS jest dość trudne, więc zarówno lekarz, jak i pacjent muszą wykazać się cierpliwością i dociekliwością! Objawy zespołu jelita drażliwego mogą występować również w nieswoistych zapaleniach jelit, celiakii, chorobie wrzodowej, alergiach i nietolerancjach pokarmowych (np. nietolerancji laktozy lub FODMAP), SIBO (zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim), niewydolności trzustki, infekcje przewodu pokarmowego lub też obecność pasożytów. 

Diagnoza nie jest łatwa, wymaga dobrego badania lekarskiego, a także spełnienia kryteriów rzymskich III, które klasyfikują zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. 

Przyczyny IBS nie są do końca poznane, mówi się, że jest to mieszanka genów, sposobu odżywiania i stylu życia, składu mikroflory jelitowej, przebytych infekcji przewodu pokarmowego, przyjmowanym obecnie lub w przeszłości leków (szczególnie antybiotyków), problemy komunikacji mózgu i jelit, a także zaburzony pasaż jelitowy. Dużą rolą mogą też odgrywać czynniki psychologiczne, np. wrażliwość na stres. Istnieją teorie mówiące, że doświadczenie w przeszłości traumy, molestowania lub cierpienie na zespół stresu pourazowego może przyczyniać się do rozwoju zespołu jelita drażliwego.

Leczenie IBS odbywa się za pomocą różnego rodzaju leków- od przeciwskurczowych do antydepresantów. Zajmuje się tym oczywiście lekarz. Pomocna może być też terapia psychologiczna, jeśli przyczyna związana jest z naszą psychiką lub emocjami. 
https://pixabay.com/p-257346/?no_redirect
Jak już wspomniałam na wstępie, w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego może pomóc odpowiedni sposób odżywiania. Opiszę go w następnym wpisie :) 

6 komentarzy :

  1. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawych rzeczy człowiek się tu może dowiedzieć, będę polecać znajomym tą stronę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Warto jest zapoznać się z tak ciekawymi informacjami.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.