10 grudnia 2016

Zespół jelita drażliwego- kiedy musisz zaprzyjaźnić się ze swoją toaletą

Witajcie :)

Dzisiaj chciałabym poruszyć problem, z którym spotyka się być może wiele osób, ale czasami nie mają o tym pojęcia. Mowa o zespole jelita drażliwego, na który w skrócie wołamy również IBS (irritable bowel syndrome). Jest to dolegliwość bardzo często bagatelizowana zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Znacznie pogarsza jakość życia, poprzez nieustanne zaparcia, bądź też biegunki. Toaleta musi stać się dla cierpiącej osoby drugim domem. IBS ma bowiem dwie postacie: zaparciową i biegunkową (może wystąpić forma mieszana), a postępowanie dietetycznie w każdym przypadku będzie skrajnie różne. Bo to właśnie dietą w największym stopniu łagodzić możemy objawy, jest to też sposób najbardziej naturalny i bezpieczny. 
https://pixabay.com/pl/b%C3%B3l-%C5%BAle-zdrowy-problem-choroby-1015573/
Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem czynnościowym pracy jelit- oznacza to, że nasze jelita nie są w uszkodzone, ale po prostu działają w nieprawidłowy sposób. Towarzyszy temu wiele nieprzyjemnych objawów, chociaż ich odczuwanie bardzo zależy od pacjenta i jego wrażliwości. Jedna osoba będzie odczuwać dyskomfort już przy małym natężeniu objawów, podczas gdy druga osoba będzie na nie bardziej odporna. IBS jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem pracy jelit- dotyka od 5 do nawet 20% światowej populacji. Częściej dotyczy kobiet.

Najczęstsze objawy, to wzdęcia, gazy, ból brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej, a przede wszystkim biegunki lub zaparcia (może dominować któryś z tych objawów, ale mogą także występować naprzemiennie. Zwykle oddanie stolca przynosi ulgę w dolegliwościach. Dodatkowo chory może się skarżyć na zmęczenie, a nawet epizody depresyjne.

Ważne jest, aby ze swoimi objawami udać się do lekarza, który postawi jednoznaczną diagnozę- powyższe objawy mogą bowiem występować także w innych schorzeniach jelit- często bardzo poważnych. Diagnozowanie IBS jest dość trudne, więc zarówno lekarz, jak i pacjent muszą wykazać się cierpliwością i dociekliwością! Objawy zespołu jelita drażliwego mogą występować również w nieswoistych zapaleniach jelit, celiakii, chorobie wrzodowej, alergiach i nietolerancjach pokarmowych (np. nietolerancji laktozy lub FODMAP), SIBO (zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim), niewydolności trzustki, infekcje przewodu pokarmowego lub też obecność pasożytów. 

Diagnoza nie jest łatwa, wymaga dobrego badania lekarskiego, a także spełnienia kryteriów rzymskich III, które klasyfikują zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. 

Przyczyny IBS nie są do końca poznane, mówi się, że jest to mieszanka genów, sposobu odżywiania i stylu życia, składu mikroflory jelitowej, przebytych infekcji przewodu pokarmowego, przyjmowanym obecnie lub w przeszłości leków (szczególnie antybiotyków), problemy komunikacji mózgu i jelit, a także zaburzony pasaż jelitowy. Dużą rolą mogą też odgrywać czynniki psychologiczne, np. wrażliwość na stres. Istnieją teorie mówiące, że doświadczenie w przeszłości traumy, molestowania lub cierpienie na zespół stresu pourazowego może przyczyniać się do rozwoju zespołu jelita drażliwego.

Leczenie IBS odbywa się za pomocą różnego rodzaju leków- od przeciwskurczowych do antydepresantów. Zajmuje się tym oczywiście lekarz. Pomocna może być też terapia psychologiczna, jeśli przyczyna związana jest z naszą psychiką lub emocjami. 
https://pixabay.com/p-257346/?no_redirect
Jak już wspomniałam na wstępie, w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego może pomóc odpowiedni sposób odżywiania. Opiszę go w następnym wpisie :) 

1 komentarz :