16 lipca 2015

Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Część I.

Cześć! 
Dzisiaj po raz kolejny, specjalnie dla Was, zagłębiam się w temacie mojej pracy licencjackiej. Przez ostatni rok poznałam niedokrwistość z niedoboru żelaza od każdej strony, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej- moja praca polegała nie tylko na opisaniu zjawiska, ale także poprowadzeniu dietoterapii osoby z niedokrwistością. Chciałabym się podzielić zdobytą wiedzą o schorzeniu, które występuje znacznie częściej, niż można by przypuszczać- wg danych WHO nawet 1/4 światowej populacji może cierpieć na niedokrwistość z niedoboru żelaza. 

Na wstępie zaznaczam, że przedstawione informacje i rady mogą nie być odpowiednie dla każdego, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia indywidualnego postępowania leczniczego!  
http://bi.gazeta.pl/im/0/11693/z11693680Q,Krew-sklada-sie-z-osocza-oraz-z-cialek-czerwonych-.jpg


Zacznę od wyjaśnienia czym jest niedokrwistość z niedoboru żelaza lub jak zwiemy ją potocznie- anemia. Jest to spadek stężenia hemoglobiny we krwi poniżej wartości prawidłowych. Hemoglobina jest barwnikiem czerwonych krwinek i to dzięki niej po naszym organizmie roznoszony jest tlen. Gdy hemoglobiny, a co za tym idzie tlenu jest zbyt mało, nasz organizm manifestuje to różnymi objawami. 

Aby zdiagnozować niedokrwistość należy wykonać badanie morfologii krwi. 

Wyróżnia się kryteria zdiagnozowania niedokrwistości, uzależnione od wieku i płci, ustalone przez Światową Organizację Zdrowia
dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat
poniżej 11 g/dl
dzieci w wieku 6- 14 lat
poniżej 12 g/dl
mężczyźni
poniżej 13 g/dl
kobiety
poniżej 12 g/dl
kobiety ciężarne
poniżej 11 g/dl

Najpowszechniejszymi przyczynami tego zjawiska są:
  • niedobory żelaza- spowodowane nieodpowiednią dietą, zarówno taką o złej jakości pożywienia, jak i o mniej przyswajalnej formie żelaza, np. dieta wegetariańska;
  • nadmierne straty pierwiastka- przyczyną mogą być ukryte krwawienia w przewodzie pokarmowym, operacje i zabiegi, również donacja krwi, u kobiet najczęstszą przyczyną są straty krwi z miesiączką;
  • zwiększone zapotrzebowanie- u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, osób bardzo aktywnych fizycznie (zawodowych sportowców);
  • nieprawidłowe przyswajanie- po resekcjach w obrębie przewodu pokarmowego (usunięciu żołądka lub jelita cienkiego), nieprawidłowa dieta, bogata w związki obniżające wchłanianie żelaza, interakcje z lekami.
To tylko niektóre z przyczyn, dodatkowo musimy pamiętać, że niedokrwistość z niedoboru żelaza, to tylko jeden, co prawda najczęściej występujący, typ niedokrwistości. 

Zapotrzebowanie: jest uzależnione od czynników takich, jak płeć, wiek, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej, a także zamieszkiwanej strefy geograficznej. Zapotrzebowanie jest większe u dzieci, kobiet, osób intensywnie trenujących, kobiet w ciąży i karmiących, a także kobiet rasy czarnej. Są to równocześnie osoby z grupy ryzyka, u których możliwość wystąpienia niedokrwistości jest większa niż u innych. Należy również mieć się na baczności w przypadku osób starszych, osób o złej sytuacji materialnej, wegetarianów, honorowych dawców krwi, osób z chorobami nerek, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, osób przewlekle stosujących leki. 

Swoje zapotrzebowanie możecie sprawdzić w Normach Żywienia: LINK. Szukajcie w tabelach na samym końcu.

Na dziś to tyle :) Mam Wam bardzo dużo do napisania, więc postanowiłam podzielić wpis na 3 notki, żeby nie przytłaczać nikogo nawałem informacji :)

26 komentarzy :

  1. Super wpis :) Dość jasno i klarownie opisano przyczyny niedoboru żelaza. Warto zwrócić uwagę, że niektóre witaminy np. C, kwas foliowy właśnie ułatwia przyswajalność żelaza. Żelazo jest dość ważnym składnikiem mineralnym - mikroelementem, a w samej hemoglobinie zawiera ok. 58 % tego pierwiastka. Należy pamiętać, że kobiety w okresie menstruacji również jest narażona na anemię, więc takie osoby również muszą stale dostarczać żelaza z różnych produktów spożywczych, szczególnie mięsnych. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O czynnikach które wpływają na biodostępność żelaza będę jeszcze pisać, bo to bardzo ważne :) Niestety kobiety są na straconej pozycji i są bardziej narażone na niedokrwistość, ale nie oznacza to że ten problem nie dotyczy również mężczyzn

      Usuń
    2. Zgadzam się z Panią w 100% :) Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Na moim blogu zauważyłam, że te dłuższe wpisy rzeczywiście są mniej chętnie czytane, więc plus dla Ciebie za podzielenie notki ;) Sama niecierpliwie czekam na dalsze części, ciekawa jestem, co jeszcze masz nam do powiedzenia i chętnie dowiem się więcej o anemii.

    OdpowiedzUsuń
  3. ja anemie miałam całe życie, ale odkąd zdrowo się odżywiam, odeszła w zapomnienie. da się? da! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To podziwiam i gratuluję, bo ja też mam od dłuższego czasu i niestety muszę od czasu do czasu przyjmować suplementy żelaza.
      Na pewno Marcelina nam napisze, że anemia nie tylko jest spowodowana brakiem żelaza, ale też innymi sprawami i czasami (może) łatwiej jest pokonać anemię, która jest spowodowana brakiem innych rzeczy (nie będę wyprzedzać faktów i nie zdradzę jakimi).
      Anemia to bardzo ciężka choroba, trudno z niej wyjść i bardzo się cieszę, że ktoś porusza takie sprawy.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Niedokrwistość to poważny problem i gdy się dowiedziałam jak powszechny, byłam bardzo zdziwiona że tak mało się o tym mówi. O nadciśnieniu, nowotworach, miażdżycy itp., słyszymy na co dzień, a anemia jest pomijana milczeniem :(

      Usuń
    3. To prawda :) Powinno się o tym mówić dość często :)

      Usuń
  4. 1/4 populacji to naprawdę bardzo dużo! Aż trudno sobie wyobrazić, iż tak wiele osób żyje z różnymi dolegliwościami, których mogłoby uniknąć dzięki wiedzy jak uzupełnić niedobory żelaza. Również zgadzam się z tym, iż ta wiedza powinna być bardziej rozpowszechniania niż ma to miejsce dotychczas

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe inspiracje na tym blogu, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ciekawy blog, bardzo mnie zainteresowały tematy poruszone, polecę go znajomej

    OdpowiedzUsuń
  7. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  8. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  9. Podczas zrównoważonej diety warto korzystać z prostych i smacznych przepisów.

    OdpowiedzUsuń
  10. Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Tego typu informacje są niezwykle potrzebne i wartościowe.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzięki prawidłowej diecie można skutecznie uzupełnić niedobory żelaza.

    OdpowiedzUsuń
  13. Te informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  14. Regularne badania do bardzo dobry pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  15. Niedobór żelaza to poważna sprawa

    OdpowiedzUsuń
  16. Zrównoważona dieta pozwala uzupełnić niedobory.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.