Hej, hej :)
Jak upływa Wam rok 2015? Mam nadzieję, jesteście mniej zapracowani niż ja ;) Po gorącym, sesyjnym okresie na studiach, powracam z nową energią i większą ilością czasu do wykorzystania.
W dzisiejszym wpisie przepis na przepyszne drożdżowe rogaliki, które nazywam żartobliwie "świętymi", gdyż przepis dostałam od katechetki, z którą miałam przez pewien czas religię w liceum. Są naprawdę proste w wykonaniu, chociaż zawijanie rogalików jest dość pracochłonne- to dobry pomysł na wspólne gotowanie ;) Smaczne i na pewno lepsze od rogalików kupionych w sklepie (a już nie daj Boże 7 daysów!). Tylko sprawdzone, naturalne składniki, które można znaleźć w kuchni każdej szanującej się Pani Domu (albo Pana) ;)
Składniki: (ciasto)
- 60 g drożdży
- Jajko
- Szczypta soli
- 4 szklanki mąki
- 1 kostka masła
- Opcjonalnie: 1/2 szklanki cukru (zależy czy chcemy rogaliki wytrawne, czy słodkie)
Dodatkowo:
- Dżem, budyń lub inne składniki na nadzienie
- Jajko do posmarowania rogalików
- Cukier do posypania
Przygotowanie: Śmietanę zagnieść z drożdżami, jajkiem, roztopioną i wystudzoną margaryną, solą i przesianą mąką oraz opcjonalnie z cukrem. Potem podzielić ciasto na mniejsze porcje i uformować wałkiem w koło. Należy je pokroić w trójkąty (jak tort). Na każdy trójkąt nałożyć marmoladę (na szerokim końcu) i zawinąć. Rogi trzeba zacisnąć, żeby marmolada nie wypłynęła. Rogaliki odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce żeby podrosły i następnie posmarować roztrzepanym jajkiem oraz posypać cukrem. Piec 15-20 min. w temp. 180 stopni, aż będą zarumienione i wyrośnięte. Ilość rogalików z jednej porcji to 2 duże i 2 wąskie blachy- oczywiście zależy to od wielkości rogalików ;)
Uwagi: Nadzienie do rogalików zależy wyłącznie od Waszej fantazji! Ja lubię, te nadziewane dżemem, najlepiej o jakimś wyrazistym smaku, porzeczkowym lub truskawkowym. Z budyniem są delikatniejsze, ale równie smaczne. Piekłam też kiedyś rogaliki z serem i szynką, były równie smaczne, jak te słodkie :)
Polecam serdecznie ten przepis, a jak go wypróbujecie, dajcie znać w komentarzach czy rogaliki Wam smakowały! (Chociaż głowę dam, że na 100% tak ;D)
Mniam, pysznie wyglądają :) Bardzo lubię takie małe pyszności :)
OdpowiedzUsuńMnie się ten rok bardzo podoba - zabiegany i pracowity, ale ile daje satysfakcji! :)
Rogaliki tego typu są na pewno przepyszne. Sama robię podobne. Dodaje też mak, orzechy czy posypkę sezamową. Na pewno też wykorzystam ten przepis. Sama robiłam na razie takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-rogaliki-drozdzowe-z-dzemem/ ale warto czasami wprowadzać zmiany i spróbować czegoś nowego. Dziękuję Ci za przepis i czekam na kolejne.
OdpowiedzUsuńNa pewno skorzystam z tego przepisu
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń