10 września 2015

MLEKO- pić czy nie pić, oto jest pytanie! A ja na nie odpowiadam :)

Pij mleko, będziesz wielki! Chyba żadna kapania nie miała takiego rozgłosu jak ta :) Czy słusznie? W dzisiejszym wpisie postaram się przekonać Was, że mleko nie jest złe i że warto po nie sięgać, niezależnie od wieku. Wyjątek stanowią osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy i muszą mleko,i produkty z niego zrobione, ograniczyć lub wykluczyć z diety. O nietolerancji laktozy pozwolę sobie popełnić następną notkę :)
https://www.flickr.com/photos/thesaleswhisperer/
Przedstawię Wam popularne opinie na temat spożycia mleka, jego wady i zalety. Ja jestem zwolenniczką picia mleka, zarówno ze względu na wartość odżywczą, jak i jego smak :) Lubię mleko, mogę je pić i zachęcam do tego każdego. 

Tak w wielkim skrócie, zacznijmy od tego, że mleko zbierane od krów wiezione jest do zakładu i tam poddawane różnorakim procesom. Przede wszystkim mleko odtłuszcza się i następnie zwraca się ten tłuszcz w określonej ilości- dzięki temu na rynku mamy mleko 0,5%, 1,5%, 2% i 3,2%. Brzmi to może podejrzanie i taka ingerencja w produkt może wydawać się niekorzystna, ale w gruncie rzeczy to naprawdę nic złego :) Z mleka powstaje również szereg produktów: masło, jogurty, śmietana, kefiry, maślanka, sery, serki, twarogi, serwatka, mleko w proszku i inne. Przetwórstwo mleczarskie jest jednym z najbardziej wydajnych- wykorzystuje się 100% surowca, pozostaje tylko tak zwana "mleczna woda"- czyli czysta woda, ale pochodząca z mleka :)

https://pixabay.com/p-518067/?no_redirect
Dostępne w sklepach mleko jest zróżnicowane nie tylko ze względu na zawartość tłuszczu, ale także na formę utrwalania produktu. Najczęściej wyróżniamy mleko poddawane pasteryzacji, czyli podgrzewaniu do określonej temperatury, która nie przekracza 100 stopni, a także mleko poddawane sterylizacji, gdzie temperatura sięga powyżej 100 stopni C. Oba te procesy skutecznie zabezpieczają mleko przed rozwojem drobnoustrojów, ale należy przechowywać je w inny sposób. Mleko pasteryzowane- w lodówce, a mleko sterylizowane, czyli UHT, zamknięte można przechowywać w szafce (po otwarciu lepiej w lodówce). 

Po jakie mleko najlepiej sięgać? Pasteryzowane zachowuje więcej składników mineralnych i witamin niż mleko UHT, bo zostało poddane podgrzewaniu w niższej temperaturze, a jak wiemy składniki odżywcze są wrażliwe na ten czynnik.

Ile mleka i jego przetworów powinno gościć w naszych jadłospisach? Według Instytutu Żywności i Żywienia, zalecane jest spożycie:
 • 2 porcji mleka lub jego przetworów dla osób dorosłych
 • 3- 4 porcje dla dzieci i młodzieży
 • w przypadku niemowląt mleko krowie nie jest zalecane jako alternatywa dla mleka kobiecego!
Co mówią mleczni sceptycy? 
 1. Że wszystkie ssaki piją mleko tylko w okresie niemowlęctwa, a potem już nie. Skoro człowiek jest ssakiem, też nie powinien go spożywać. 
 2. Mleko krowie przeznaczone jest dla cieląt i nie jest przystosowane do potrzeb człowieka. 
 3. Żaden ssak nie spożywa mleka innego gatunku.
Można dostrzec sens w tych argumentach, prawda? Jednak mleko ma dużą wartość odżywczą, wiele witamin i minerałów, dobre białko, łatwostrawne tłuszcze, jest smaczne i pożywne. W gastronomii stanowi bazę do potraw lub ich dodatek. Czy powinnyśmy go sobie odmawiać tylko dlatego, że jego pierwotnym przeznaczeniem jest stanowienie pokarmu dla cieląt? 

Notka jest już dość długa, ale ja jeszcze zdecydowanie nie wyczerpałam tematu. Powrócę do niego w kolejnej notce, a następnie zajmę się nietolerancją laktozy. 

Zapraszam wkrótce po więcej informacji dotyczących mleka :)

12 komentarzy :

 1. ja mleko lubię i piję, bo nie zauważyłam, żeby mi jakoś szkodziło. pamiętam tę nagonkę na mleko "pij mleko, będziesz kaleką", ale przecież na absolutnie każdy produkt żywieniowy czy rodzaj diety można zrobić nagonkę i nawet naukowo udowodnić, że szkodzi. badania robi się pod tezę. dlatego ja podchodzę do tego z dystansem i póki czuję się dobrze nie widzę powodu, żeby z mleka rezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 2. O w końcu jakiś fajny temat :) Ja również uważam, że ta cała nagonka na mleko to jakieś chore fanaberie ludzi. Wymyślają o nowotworach, czy też cukrzycy, które o dziwno niby powoduje mleko. Tylko nikt nie zastanawia się na tym, co powoduje oszukiwanie ludzi. Ja również piję codziennie mleko w postaci kakao, kawy zbożowej, dodatek do zwykłem kawy z mlekiem, czy też dodaję do innych potraw. Ostatnio spotkałem się z opinią, że mleko kiedyś było lepsze bo było w butelce. Tak naprawdę nie powinno się trzymać mleka w butelce, gdyż będą duże starty niektórych witamin, które ulegają pod wpływem promieni słonecznych. Najgorsze jest to, że ludzie byle czego się nasłuchają i wierzą w tych pseudo ekspertach, które wymyślają nagonkę na mleko. Denerwuje mnie ten tekst typu mleko jest dla cieląt, a nie dla ludzi. Jeżeli mleko nie jest dla ludzi, to można również stwierdzić, że miód jest dla pszczół, a nie dla ludzi :)
  Ja piłem, piłem i będę pić mleko. W końcu to produkt, który otrzymujemy od krowy, kozy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby o szkodliwości słodkich napojów gazowanych albo energetyków ludzie krzyczeli i ostrzegali z takim zapałem :) ale oni uwzięli się na mleko, które jest milion razy zdrowsze!

   Usuń
  2. Otóż to :) Zgadzam się z Panią w 100%. Niech sobie nawijają o energetykach i słodyczach, a mleko niech zostawią w spokoju. Niestety, zawsze się do czegoś doczepią, jak zawsze :(
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Istnieja oficjalne przepsy okreslające dopuszczalną zawartość ropy w mleku. Bierze się ona stąd, że to elaktryczne urządzenie do dojenia ciągnie tą krowę z dużą siłą. Czego oczy nie widzą, tego i sercu nie żal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie żyjemy w idealnym świecie, gdzie wszystko jest tak, jak być powinno, nie szkodzi i nie jest zafałszowane :( Niestety każdy produkt spożywczy jest w jakiś sposób przetwarzany lub jego zbiór pozostawia wiele do życzenia, ale póki świadomość ludzi nie wzrośnie w tym temacie, to będzie się tak działo dalej. Dzięki za komentarz Kill Bill, bo chociaż chciałabym żeby mleko było produktem idealnym, to z pewnością do końca takim nie jest

   Usuń
 4. Jestem. Za ja lubię mleko, piję je i uważam, że jest zdrowe. Jeżeli osoba nie ma uczulenia to nie widzę powodu, aby z niego rezygnować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo lubię mleko i jego przetwory. Nie wyobrażam sobie dnia bez wypicia np buteleczki jogurtu pitnego. Ostatnio też zamiast słodyczy lubię sięgać po moje ulubione Dan Mleko :) to połączenie mleka i czekolady wystarcza mi, żebym miała energię na cały dzień. Lepsze to niz cola czy kawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że to zdrowsza opcja niż cola, ale sprawdź czy nie czai się tam duża ilość cukru :) Jeśli tak, to może warto postawić na zrobione w domu kakao?

   Usuń
  2. Ja i tak staram się unikać innych słodyczy, nie jem pieczywa białego, a w domu (oprócz herbatki z cytrynką na śniadanie - bez tego nie umiem rozpocząć dnia) staram się pić wodę. Takie Dan Mleko, którego też nie piję codziennie, ale bardzo lubię, jest dobrym zastrzykiem energetycznym kiedy jestem wyczerpana ;)

   Usuń
 6. Zawsze lubiłam mleko i nie wyobrażam sobie, bym mogła z niego zrezygnować. A zacytowane przez Ciebie teksty są dla mnie wyssane z palca. Ludzie od dawien dawna hodowali zwierzęta nie tylko dla mięsa, ale także między innymi dla mleka i nagle jest ono takie szkodliwe? Cóż, w dzisiejszym świecie niestety ludzie wszędzie lubią doszukiwać się absurdów, co mnie osobiście śmieszy.

  OdpowiedzUsuń