16 lipca 2015

Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Część I.

Cześć! 
Dzisiaj po raz kolejny, specjalnie dla Was, zagłębiam się w temacie mojej pracy licencjackiej. Przez ostatni rok poznałam niedokrwistość z niedoboru żelaza od każdej strony, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej- moja praca polegała nie tylko na opisaniu zjawiska, ale także poprowadzeniu dietoterapii osoby z niedokrwistością. Chciałabym się podzielić zdobytą wiedzą o schorzeniu, które występuje znacznie częściej, niż można by przypuszczać- wg danych WHO nawet 1/4 światowej populacji może cierpieć na niedokrwistość z niedoboru żelaza. 

Na wstępie zaznaczam, że przedstawione informacje i rady mogą nie być odpowiednie dla każdego, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia indywidualnego postępowania leczniczego!  
http://bi.gazeta.pl/im/0/11693/z11693680Q,Krew-sklada-sie-z-osocza-oraz-z-cialek-czerwonych-.jpg


Zacznę od wyjaśnienia czym jest niedokrwistość z niedoboru żelaza lub jak zwiemy ją potocznie- anemia. Jest to spadek stężenia hemoglobiny we krwi poniżej wartości prawidłowych. Hemoglobina jest barwnikiem czerwonych krwinek i to dzięki niej po naszym organizmie roznoszony jest tlen. Gdy hemoglobiny, a co za tym idzie tlenu jest zbyt mało, nasz organizm manifestuje to różnymi objawami. 

Aby zdiagnozować niedokrwistość należy wykonać badanie morfologii krwi. 

Wyróżnia się kryteria zdiagnozowania niedokrwistości, uzależnione od wieku i płci, ustalone przez Światową Organizację Zdrowia
dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat
poniżej 11 g/dl
dzieci w wieku 6- 14 lat
poniżej 12 g/dl
mężczyźni
poniżej 13 g/dl
kobiety
poniżej 12 g/dl
kobiety ciężarne
poniżej 11 g/dl

Najpowszechniejszymi przyczynami tego zjawiska są:
 • niedobory żelaza- spowodowane nieodpowiednią dietą, zarówno taką o złej jakości pożywienia, jak i o mniej przyswajalnej formie żelaza, np. dieta wegetariańska;
 • nadmierne straty pierwiastka- przyczyną mogą być ukryte krwawienia w przewodzie pokarmowym, operacje i zabiegi, również donacja krwi, u kobiet najczęstszą przyczyną są straty krwi z miesiączką;
 • zwiększone zapotrzebowanie- u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, osób bardzo aktywnych fizycznie (zawodowych sportowców);
 • nieprawidłowe przyswajanie- po resekcjach w obrębie przewodu pokarmowego (usunięciu żołądka lub jelita cienkiego), nieprawidłowa dieta, bogata w związki obniżające wchłanianie żelaza, interakcje z lekami.
To tylko niektóre z przyczyn, dodatkowo musimy pamiętać, że niedokrwistość z niedoboru żelaza, to tylko jeden, co prawda najczęściej występujący, typ niedokrwistości. 

Zapotrzebowanie: jest uzależnione od czynników takich, jak płeć, wiek, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej, a także zamieszkiwanej strefy geograficznej. Zapotrzebowanie jest większe u dzieci, kobiet, osób intensywnie trenujących, kobiet w ciąży i karmiących, a także kobiet rasy czarnej. Są to równocześnie osoby z grupy ryzyka, u których możliwość wystąpienia niedokrwistości jest większa niż u innych. Należy również mieć się na baczności w przypadku osób starszych, osób o złej sytuacji materialnej, wegetarianów, honorowych dawców krwi, osób z chorobami nerek, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, osób przewlekle stosujących leki. 

Swoje zapotrzebowanie możecie sprawdzić w Normach Żywienia: LINK. Szukajcie w tabelach na samym końcu.

Na dziś to tyle :) Mam Wam bardzo dużo do napisania, więc postanowiłam podzielić wpis na 3 notki, żeby nie przytłaczać nikogo nawałem informacji :)

8 komentarzy :

 1. Super wpis :) Dość jasno i klarownie opisano przyczyny niedoboru żelaza. Warto zwrócić uwagę, że niektóre witaminy np. C, kwas foliowy właśnie ułatwia przyswajalność żelaza. Żelazo jest dość ważnym składnikiem mineralnym - mikroelementem, a w samej hemoglobinie zawiera ok. 58 % tego pierwiastka. Należy pamiętać, że kobiety w okresie menstruacji również jest narażona na anemię, więc takie osoby również muszą stale dostarczać żelaza z różnych produktów spożywczych, szczególnie mięsnych. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O czynnikach które wpływają na biodostępność żelaza będę jeszcze pisać, bo to bardzo ważne :) Niestety kobiety są na straconej pozycji i są bardziej narażone na niedokrwistość, ale nie oznacza to że ten problem nie dotyczy również mężczyzn

   Usuń
  2. Zgadzam się z Panią w 100% :) Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Na moim blogu zauważyłam, że te dłuższe wpisy rzeczywiście są mniej chętnie czytane, więc plus dla Ciebie za podzielenie notki ;) Sama niecierpliwie czekam na dalsze części, ciekawa jestem, co jeszcze masz nam do powiedzenia i chętnie dowiem się więcej o anemii.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja anemie miałam całe życie, ale odkąd zdrowo się odżywiam, odeszła w zapomnienie. da się? da! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To podziwiam i gratuluję, bo ja też mam od dłuższego czasu i niestety muszę od czasu do czasu przyjmować suplementy żelaza.
   Na pewno Marcelina nam napisze, że anemia nie tylko jest spowodowana brakiem żelaza, ale też innymi sprawami i czasami (może) łatwiej jest pokonać anemię, która jest spowodowana brakiem innych rzeczy (nie będę wyprzedzać faktów i nie zdradzę jakimi).
   Anemia to bardzo ciężka choroba, trudno z niej wyjść i bardzo się cieszę, że ktoś porusza takie sprawy.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Niedokrwistość to poważny problem i gdy się dowiedziałam jak powszechny, byłam bardzo zdziwiona że tak mało się o tym mówi. O nadciśnieniu, nowotworach, miażdżycy itp., słyszymy na co dzień, a anemia jest pomijana milczeniem :(

   Usuń
  3. To prawda :) Powinno się o tym mówić dość często :)

   Usuń