17 czerwca 2014

Żywność: podstawowe definicje (część II)

Dzień dobry!
Przed nami kolejna część dietetycznych definicji. W dzisiejszym wpisie skupie się na pojęciach dotyczących żywności .
Czy w ogóle jest żywność? Najprościej- wszystkim tym, co możemy zjeść. Odnosi się to zarówno do pojedynczych produktów, jak i gotowych potraw, dań i posiłków.
  • Według ustawy: jest to środek spożywczy, każda substancja lub produkt: przetworzony, częściowo przetworzony lub nieprzetworzony; organiczny lub nie; pochodzenia: roślinnego, zwierzęcego, otrzymywany drogą syntezy chemicznej; przeznaczony do spożycia przez ludzi; który po przyjęciu doustnym ulega w przewodzie pokarmowym człowieka strawieniu, a po wchłonięciu może być dla ustroju: źródłem energii, budulcem, współdziałać w procesach metabolicznych.
http://g.wieszjak.polki.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/425000/zywnosc.jpg
  1. Środek spożywczy: substancja lub mieszanina, zawierająca jeden lub więcej składników odżywczych i jest przeznaczona dla ludzi do spożycia w stanie naturalnym lub po przetworzeniu.
  2. Dietetyczny  środek spożywczy: produkt, który ze względu na skład i sposób przygotowania jest przeznaczony do żywienia ludzi w przypadkach określonych chorób lub stanów fizjologicznych.

Podsumowując środkiem spożywczym może być np. mleko spożywcze 3,2%. Dietetyczny środek spożywczy musi ulec pewnej modyfikacji, aby mógł zostać podany osobie chorej- produkt taki musi być łatwo strawny i niedrażniący przewodu pokarmowego. Osobie takiej możemy podać np. mleko o obniżonej zawartości tłuszczu. W przypadku nietolerancji laktozy możemy sięgnąć po mleko o obniżonej jej zawartości.

   3. Odżywka: środek spożywczy o składzie wzbogaconym w określone składniki odżywcze lub o zwiększonej naturalnej zawartości tych składników, przeznaczony do żywienia ludzi wymagających wzmożonego spożycia. Produkty takie są specjalnie oznakowane, zaspokajają szczególne potrzeby różnych osób. Przykłady:
a.       Preparaty do żywienia niemowląt- mleko początkowe, następne;
b.      Środki spożywcze w dietach o ograniczonej ilości energii;
c.       Środki spożywcze dla diabetyków, niskosodowe, bezglutenowe, dla osób o zwiększonym wysiłku fizycznym;
d.      Środki specjalnego przeznaczenia medycznego.
http://www.wiecejnizzdrowie.pl/wp-content/uploads/bigstock-Gluten-Free-34403795.jpg

4. Składnik pokarmowy: zawarty naturalnie w środku spożywczym, związek chemiczny, który może mieć charakter odżywczy lub nieodżywczy (składniki balastowe, smakowo- zapachowe, antyodżywcze, szkodliwe). Składnikami pokarmowymi będą białka, tłuszcze i węglowodany.
5. Składnik odżywczy: najmniejsza  cząsteczka organiczna lub nie, która po uwolnieniu w procesach trawienia i po wchłonięciu może być: źródłem energii, budulcem, lub uczestniczyć w procesach przemiany materii. Są to: aminokwasy, glukoza, witaminy.
6. Używka- substancja, która nie zawiera składników odżywczych, ale jest spożywana ze względu na jej właściwości organoleptyczne lub fizjologiczne: alkohol, kawa, herbata, przyprawy.
http://naobcasach.pl/wp-content/uploads/2010/08/29-08-09_23-30-350x262.jpg

7.  Zanieczyszczenia: substancja obca, która przeniknęła do środka spożywczego w sposób niezamierzony, wskutek niewłaściwego postępowania w toku jego produkcji lub obrotu, względnie jako następstwo skażenia środowiska. Zanieczyszczenia są kontrolowane i ich zawartość jest regulowana odpowiednimi przepisami prawnymi. 


Jest jeszcze kilka definicji, ale są one na tyle ważne i obszerne, że wkrótce poświęcę  im oddzielne wpisy :)
Następna notka będzie dotyczyła bilansu energetycznego i jego konsekwencji dla naszej masy ciała. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz