21 stycznia 2017

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej- nadzieja na rzetelne źródło wiedzy o odżywianiu. Moje wrażenia po konferencji prasowej :)

Witajcie :)

Jak już Wam wspominałam, w czwartek miałam okazję uczestniczyć w konferencji prasowej poświęconej otwarciu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej powołanego przy Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. I choć rajd z Bydgoszczy do Warszawy i z powrotem był bardzo męczący, to uczucie to zdecydowanie niwelowały pozytywne wrażenia po konferencji :)

Jestem naprawdę wdzięczna za zaproszenie z kilku powodów. Wydarzenie miało miejsce w IŻŻ i sama wizyta tam była dla mnie troszkę jak spełnienie marzeń. Jest to główna instytucja zajmująca się zdrowym odżywianiem w Polsce- trochę taki "statek- matka" dla każdego dietetyka ;) Po drugie miałam okazję zobaczyć na żywo wiele osób, które poznałam poprzez naukę z ich podręczników, czytanie ich artykułów. Nie zliczę godzin, które spędziłam na studiach ucząc się z podręczników prof. Jarosza, a teraz mogłam zobaczyć go na żywo. To było niesamowite :) 
prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, kierownik projektu Zachowaj Równowagę, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia

Ale oczywiście nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby nie fakt powstania Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Gdy usłyszałam o tym przedsięwzięciu, pomyślałam sobie "nareszcie". W Polsce zdecydowanie brakowało miejsca, które zajęło by się edukacją, a poprzez to profilaktyką chorób dietozależnych, a także nadwagi i otyłości. Z pewnością NCEZ będzie świetnym źródłem wiedzy o zrównoważonym odżywianiu i stylowi życia, nie tylko dla dietetyków i osób z branży, ale dla każdego Polaka- od małych dzieci i ich rodziców, po osoby zmagające się z różnymi schorzeniami, osoby starsze i po prostu dbające o swoje zdrowie i nawyki żywieniowe. 

Cieszy mnie instytucja, która będzie takim głosem rozstrzygającym w spornych kwestiach. Brakowało mi takiego źródła wiedzy, na które mogę się spokojnie powołać, gdzie sprawdzić mogę najświeższe dietetyczne nowinki, które będą zweryfikowane przez specjalistów o dużo większym doświadczeniu i wiedzy. 
dr Guido Beltrani, dyrektor Biura Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii w Polsce

NCEZ swoje fundamenty ma w Szwajcarsko- Polskim Programie Współpracy, który przejawiał się jako inicjatywa "Zachowaj Równowagę". Na konferencji mogliśmy wysłuchać podsumowania projektu oraz dowiedzieć się nieco więcej o stanie wiedzy Polaków o zdrowym żywieniu. Wnioski z tej części konferencji są jasne- nadal mamy problem z wykorzystaniem naszej wiedzy żywieniowej w praktyce, informacje które posiadamy są często dość powierzchowne i nadal tkwią w nas mity żywieniowe, które powtarzamy od lat. Na szczęście zdrowy styl życia jest dla Polaków pociągający i atrakcyjny. Brakowało nam tylko dobrego, rzetelnego źródła wiedzy. W tej części programu konferencji prasowej mieliśmy okazję wysłuchać dr Guido Beltraniego- dyrektora Biura Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy, który podsumował projekt "Zachowaj Równowagę" oraz dr n. med. Agnieszkę Jarosz, która poprowadziła prezentację poświęconą właśnie wiedzy Polaków. Dr Jarosz zaprezentowała nam również sondę uliczną, w której mieszkańcy Warszawy starali się rozstrzygnąć kilka żywieniowych zagwozdek. Zobaczcie sami:


Potem przyszedł czas na prezentację portalu internetowego NCEZ oraz studia filmowego. Strona wystartowała w czwartek, więc my, jako osoby zgromadzone na konferencji, byliśmy jednymi z pierwszych osób, które mogły ją zobaczyć. Prezentację poprowadził pan Tomasz Szymański, który odkrył przed nami kilka fajnych funkcji dostępnych na stronie. Mi osobiście bardzo podoba się intuicyjny układ strony, dostosowany również do mniejszych urządzeń niż komputer- tabletu i telefonu. Ja wracając z Warszawy miałam dobre 3 godziny żeby po stronie pobuszować i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Myślę, że w miarę rozwoju strony będzie jeszcze lepiej, ale już teraz mamy dostęp do wielu treści, w tym bazy filmików, w których możemy zobaczyć wypowiedzi ekspertów, wskazówek dla różnych grup społecznych np. kobiet w ciąży czy też seniorów, a także materiały dla producentów żywności i wiele, wiele innych. Zerknijcie również do działu "do pobrania" znajdziecie tam fajne materiały :) 

Studio nagraniowe 
To był z pewnością emocjonujący dla mnie dzień. Na pewno za każdym razem, gdy usłyszę o NCEZ lub też wejdę na stronę internetową, będę myślami wracać do tej konferencji :) Wracać do niej pewnie będę też na blogu, bo spotkanie to podsunęło mi kilka pomysłów na nowe wpisy dla Was. 

Koniecznie zajrzyjcie na http://ncez.pl/ i zerknijcie co eksperci dla nas przygotowali ;) Oby ta inicjatywa rozwijała się jak najlepiej, tak abyśmy wszyscy mogli się cieszyć dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Bo chyba zmiana na lepsze na tym polu, jest dla każdej osoby związanej z żywieniem, medycyną i dietetyką bardzo ważna, dla mnie również :)

3 komentarze :

  1. Zajrzałam, strona faktycznie dość intuicyjna. I filmiki instruktażowe bardzo ciekawie nagrane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie, że postał NCEZ. Z pewnością będę czytał ich publikacje ;) W szkołach gastronomicznych też uczą się uczniowie na zajęciach żywieniowych z książek, którzy autorami są eksperci z IŻŻ.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Patryk

    OdpowiedzUsuń