13 maja 2016

Dieta o niskiej zawartości FODMAP do stosowania w dolegliwościach jelitowych + infografika dla Was!

Hej :) W dzisiejszym wpisie chciałabym bliżej przedstawić Wam mało znaną dietę o niskiej zawartości FODMAP (low FODMAP diet). Jeśli cierpisz na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia lub wręcz przeciwnie- biegunki lub rozluźnione stolce, gazy, ból brzucha, wzdęcia, odbijanie, przelewanie, to dieta ta, może być sposobem na ich pozbycie się. 

Tajemniczy skrót FODMAP oznacza różne cukry, których przykłady podam za chwilę. Nie wszystkie węglowodany są uznawane za FODMAPy. Nazwa wzięła się od pierwszych liter cukrów, które zaliczane są do tej grupy związków:
 • Fermentujące (Fermentable)
 • Oligo- 
 • Di- 
 • Monocukry (Monosaccharides)
 • And
 • Poliole (Polyols)
FODMAPami w diecie są:
 1. Fruktoza (zawarta w owocach, miodzie, syropie glukozowo- fruktozowym)
 2. Laktoza (zawarta w mleku i jego przetworach)
 3. Fruktany (znajdujące się w pszenicy, czosnku, cebuli, inulinie)
 4. Galaktany (obecne w nasionach roślin strączkowych, np. fasoli, soczewicy, soi)
 5. Poliole (na które składają się słodziki, takie jak mannitol, sorbitol, ksylitol, przemysłowo dodawane do produktów, lub występujące w owocach- avokado, nektarynkach, śliwkach, brzoskwiniach)
Jaki jest problem z FODMAPami? W jelitach wykazują działanie osmotyczne, co oznacza, że ściągają wodę do światła przewodu pokarmowego. Ponadto są kiepsko lub wcale nie są trawione i przechodzą do jelita grubego, gdzie są poddawane fermentacji przez bakterie. Nadmierna aktywność naszych małych żyjątek powoduje szereg objawów, które znacznie mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Nietolerancja FODMAP jest bardzo osobnicza- niektórzy są po prostu nieco bardziej wrażliwi niż inny. Zatem dieta powinna być dostosowana indywidualnie, najlepiej przez dietetyka. 

Dietę z ograniczeniem FODMAP stosuje się około 6- 8 tygodni. Po tym czasie pojedynczo wprowadza się produkty bogatsze w te cukry, aby określić indywidualną tolerancję i bezpieczne dawki produktów. Dieta nie leczy, ale ma za zadanie łagodzić objawy. Jest zalecana między innymi w zespole jelita drażliwego (irritable bowel syndrom- IBS) i innych schorzeniach jelitowych. 

W diecie o niskiej zawartości FODMAP ograniczamy podaż błonnika pokarmowego, gdyż pokarmy w niego bogate, są także źródłem fermentujących cukrów. Z tego samego względu zalecane jest również preferowanie produktów bezglutenowych. 

Na koniec mam dla Was przygotowaną infografikę, na której znajdziecie produkty ubogie w FODMAPy :)7 komentarzy :

 1. To ja mam zupełnie inną dolegliwość żołądkową - refluks i zgagę. Nie mogę jeść zbyt ostrych i tłustych potraw, bo potem mam problemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podsunęłaś mi zatem pomysł na następny wpis, jestem pewna że wiele osób zmaga się z tym samym problemem.

   Usuń
 2. Bardzo super opisany poradnik związany z dietą FODMAP :) Co do zaparć, zaparcia często są przyczyną niedoboru błonnika w diecie, dlatego też moim zdaniem wystarczy zmiana diety, która będzie bogata w produkty z dużą zawartością błonnika pokarmowego. Moim zdaniem najlepiej udać się do lekarza i sprawdzić, co jest przyczyną różnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jednak ta dieta jest bardzo pomocna w różnych schorzeniach, przy czym wymaga to jednak konsultacji lekarskiej, dietetyka no i oczywiście dobra współpraca pacjenta :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę każda dieta powinna być konsultowana z lekarzem i dietetykiem, z tą nie jest inaczej :)

   Usuń
 3. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej diecie. Brzmi ciekawie i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Bardzo fajna infografika :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę na liście czekoladę gorzkę, więc biorę bez zastanowienia :) A jeżeli serio, to nawet nigdy nie słyszałam o takiej diecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. przeczytałam ten wpis i powinnam się bardziej zainteresować, niestety dolegliwości jelitowe należą do tych, które do mnie wracają mimo coraz większej dbałości o dietę

  OdpowiedzUsuń