30 lipca 2014

Piramida zdrowego żywienia

Cześć! A oto i obiecana notka poświęcona piramidzie zdrowego żywienia :)

http://www.izz.waw.pl/images/stories/piramida%20zdrowego%20zywienia%20i%20normal.jpg

Mam nadzieję, że każdy z Was miał okazję zaznajomić się z piramidą- myślę, że to bardzo prosta w przekazie i przejrzysta forma zasad zdrowego żywienia.

A teraz pora na krótkie omówienie:
 1. Fundamentem naszej piramidy jest przypomnienie o codziennej aktywności fizycznej- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej. 
 2. Najważniejsze produkty stanowią podstawę zarówno piramidy, jak i naszej codziennej diety i są to produkty zbożowe, będące źródłem węglowodanów (najlepiej złożonych). Warto sięgać po ciemne pieczywo, razowe makarony, grube kasze, płatki śniadaniowe w postaci musli. Nie zapominajmy również o nasionach roślin strączkowych!
 3. Tuż po produktach zbożowych w piramidzie znalazły się warzywa: źródło węglowodanów, błonnika, wody, a co najważniejsze wielu witamin i składników mineralnych. Sięgajmy po młode, dobrze dojrzałe warzywa, najlepiej sezonowe, gdyż mają wtedy największą wartość odżywczą. 
 4. Owoce stanowią źródło witamin, minerałów, błonnika i wody, ale również cukrów prostych, które należy ograniczać w codziennej diecie.
 5. Kolejne piętro piramidy to przetwory mleczarskie. Jak wspominałam w poprzedniej notce są źródłem białka oraz wapnia, a także witamin A i D. 
 6. Na przed ostatnim miejscu mamy mięso, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. Ryby powinniśmy spożywać minimum 2-3 razy w tygodniu- spokojnie mogą zastąpić posiłek mięsny, podobnie jak nasiona roślin strączkowych. 
 7. Na szczycie piramidy możemy znaleźć oleje i tłuszcze, które powinny stanowić rozsądny dodatek do spożywanych potraw. Powinnyśmy preferować oleje roślinne w postaci surowej (np. do sałatek), a tłuszcze zwierzęce świetnie nadają się do smażenia, gdyż są odporne na wysokie temperatury. Do smażenia świetnie nadaje się olej rzepakowy. Często w tej części piramidy możemy również odnaleźć słodycze.
Mam nadzieję, że choć w małej części udało mi się wyjaśnić zasady rządzące zdrowym odżywianiem. Najważniejsze jest jednak ich codzienne przestrzeganie :) 

3 komentarze :

 1. Super wpis :) Ten temat też poruszałem na moim blogu, lecz ja zrobiłem piramidę własną, gdzie u góry dałem słodycze, chleb jasny, wieprzowina itp. - 7 stopniowa. Co do warzyw, najlepiej jest, abyśmy jedli nawet 500 g warzyw, przy czym zgodnie z proponowaną dzienną racją pokarmową człowieka, które opracował IŻŻ, zaleca się spożywać ok. 200-250 warzy i owoców bogatych w witaminę C (8 grupa produktów spożywczych), 130-150 g warzyw i owoców bogatych w B-karoten (9 grupa produktów spożywczych) oraz ok. 400 g (po 200 g) warzyw i owoców niezaliczających do 8 i 9 grupy produktów spożywczych (10 grupa produktów spożywczych).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przedstawiłam piramidę z punktu widzenia instytucji ustalającej niejako zalecenia dla całego kraju :) Ja osobiście nie demonizowałabym tak tłuszczów, szczególnie roślinnych.

   Usuń
  2. Ta piramida żywieniowa z IŻŻ jest ok. Różnie przedstawiają piramidę żywieniową. Ja również nie jestem zwolennikiem unikania tłuszczy. W mojej piramidzie dałem je w 6 stopniu piramidy, które należy spożywać 1-2 x dziennie :) Ta piramida też jest ok. Tylko te stare 4 stopniowe piramidy żywieniowe są nieaktualne (te bez aktywności fizycznej).
   Pozdrawiam.

   Usuń