22 marca 2018

Dna moczanowa- wszystko co trzeba wiedzieć o diecie w tym schorzeniu

Witajcie :)

Dzisiaj kilka słów o schorzeniu, o którym nie słyszy się chyba zbyt często, ale raczej nie ma to związku z jego rozpowszechnieniem. Dna moczanowa (podagra) to specyficzny rodzaj zapalenia stawów, spowodowanym gromadzącym się we krwi kwasem moczowym. Odkłada się on w stawach, jego ulubione miejsce to stawy stóp, szczególnie dużego palucha. Dietą można załagodzić objawy choroby i obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi, poprzez eliminację puryn, które są końcowym produktem jego przemian.

Puryny są zawarte przede wszystkim w mięsie (szczególnie podrobach, młodych zwierzętach i dziczyźnie), roślinach strączkowych (grochu, fasoli, soczewicy), szczawiu, grzybach, kawie, kakao i niektórych gatunkach ryb (szprotach, sardynkach, śledziach). Poza tym z diety należy wykluczyć czekoladę, marynaty, przyprawy korzenne, pieprz, musztardę.


Doskonale widać, że jeśli ktoś jest typowym mięsożercą, to dla niego taka dieta może być szokiem, szczególnie, że dieta moczanowa dotyka głównie mężczyzn. A to właśnie przy współudziale wieloletniej diety bogatobiałkowej (szczególnie zakrapianej alkoholem) rozwija się dna moczanowa. Oczywiście zła dieta nie jest gwarantem choroby, ale może się do niej przyczyniać. 

Dietą która jest zalecana w przypadku dny jest mleczno- jarska. Produkty z tych grup będą miały najmniejszy wpływ na gromadzenie się kwasu moczowego we krwi. Zwróćcie jednak uwagę, że i niektóre z warzyw i owoców są na cenzurowanym- warto o tym pamiętać. 

Bardzo, bardzo ważnym elementem diety powinno być picie wody- nawet w ilości ok. 3 litrów dziennie. Pomoże to usuwać nadmiar kwasu moczowego z organizmu. Warto sięgnąć również po łagodnie odwadniające herbatki ziołowe- z pokrzywy lub skrzypu. 
https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=62527&picture=
W nowej diecie osoby chorej na dnę moczanową, bardzo ważne są również dobre źródła węglowodanów: ciemne pieczywo, grube kasze (jęczmienną, jaglana, gryczana), brązowy ryż, razowy makaron, płatki owsiane, gryczane, itd. 

Mięso i nasiona roślin strączkowych mogą być spożywane w ilości nie większej niż 50 g dziennie. Z Grochem, fasolą, soczewicą i soją niektórzy na pewno rozstaną się bez żalu, ale ograniczenie mięsa w diecie może być trudne. Warto wtedy przygotowywać nie całe kawałki mięsa (bo będzie go malutko), ale np. sosy i potrawki z kawałkami mięsa- np. sos brokułowy z kurczakiem, leczo z piersią z indyka, kotleciki rybne. 

W przypadku zup w grę wchodzi tylko bulion warzywny. Niestety należy pożegnać się z gotowaniem zup na mięsie. W podobny sposób pogrążają się wszelkie galarety- czy to owocowe, czy mięsne. Również sosy na bazie wody/tłuszczu, jakie wyciekły z mięsa podczas gotowania lub pieczenia, są niezalecane.

Zawartość puryn w produktach możemy też obniżyć poprzez gotowanie ich w dużej ilości wody (oczywiście nie wykorzystujemy wywaru!), ale trudno oszacować, ile puryn z produktu uciekło, ale ile zostało :( Nie powinno więc być to stała praktyka.

Strzeżcie się zatem diety "na bogato"- obfitującej w mięso, alkohol, kaloryczne potrawy i przekąski. 

5 komentarzy :

  1. Moim zdaniem nieco za mało informacji...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piszę zwykle dosyć zwięzłe teksty, nie lubię zalewania czytelników informacjami, bo wiem, że nie każdy ma czas na czytanie długich elaboratów. A jeśli ktoś cierpli na dnę moczanową, to i tak najlepiej by było skorzystać z indywidualnej porady dietetyka :)

      Usuń
  2. Bardzo fajny artykuł :) Dużo cennych informacji odnośnie diety w dnie moczanowej :)

    Pozdrawiam serdecznie,
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobrze napisane informacje

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.