8 czerwca 2016

Zgaga, refluks i inne kłopoty- jak dietą złagodzić ich występowanie

Hej :) 
Ostatnio jedna z czytelniczek- Ania, wspomniała w komentarzu, że często cierpi z powodu zgagi. Zainspirowało mnie to do napisania notki, w której mogę podzielić się z Wami kilkoma sposobami na złagodzenie nieprzyjemnego uczucia pieczenia. 

Podczas gdy zgaga jest objawem, dość nieprzyjemnym i sprawiającym ból i dyskomfort, to przyczyną tego stanu jest refluks żołądkowo- przełykowy. Jest to zarzucanie (cofanie) się treści żołądkowej (kwasu solnego i trawionego pokarmu) do przełyku. Prawidłowo taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a dbać o to powinien dolny zwieracz przełyku (LES), który po przejściu pokarmu z przełyku do żołądka powinien się zamknąć. Obniżenie jego napięcia może współistnieć z szeregiem chorób, ale może też zdarzyć się osobom całkowicie zdrowym, po obfitym, szczególnie bogatym w tłuszcze posiłku, po położeniu się zaraz po posiłku lub wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, bądź też w ciąży. 

Dietą nie jesteśmy w stanie wyleczyć zbyt "leniwego" dolnego zwieracza przełyku, ale możemy załagodzić objawy kwasu dostającego się do przełyku. Z drugiej strony nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą znacznie przyczyniać się do zaostrzenia objawów. Poniżej moje wskazówki, jak w prosty sposób walczyć ze zgagą ;)
http://www.publicdomainpictures.net/pictures/180000/velka/love-food.jpg

Małe objętościowo posiłki to klucz do sukcesu.
Styl życia:
 • nie kłaść się zaraz po posiłku, szczególnie obfitym,
 • spanie lub leżenie z uniesieniem wezgłowia łóżka, wystarczy podłożyć sobie poduszkę lub dwie, tak aby górna część ciała leżała nieco wyżej niż dolna, pomóc może również wypoczywanie na lewym boku,
 • zaraz po posiłku nie podejmować dużej aktywności fizycznej, szczególnie ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, zalecany jest za to spacer, w celu pobudzenia perystaltyki przewodu pokarmowego,
 • nie ściskać brzucha ciasną odzieżą lub paskiem, 
 • rezygnacja z palenia papierosów.

Dieta:
 • należy spożywać małe objętościowo, regularne posiłki
 • posiłki powinny być spożywane w spokoju, bez pośpiechu, dobrze gryzione w celu lepszego trawienia,
 • ostatni posiłek należy zjeść 3 godziny przed snem,
 • zalecaną dietą jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem substancji powodujących wydzielanie kwasu żołądkowego,
 • dieta ta zakłada ograniczenie ostrych przypraw (pieprz, chilli, ostra papryka, curry), używek (alkoholu, mocnych naparów kawy i herbaty, napojów gazowanych), czekolady, tłustych potraw i produktów ciężkostrawnych, smażonych, duszonych z wcześniejszym obsmażaniem, pieczonych w sposób tradycyjny, niezalecane są również napary z mięty, gdyż pobudzają wydzielanie kwasu żołądkowego, warto ograniczyć takie produkty jak: cebula, por, czosnek, u niektórych osób zgagę powodować może również świeży ogórek, a także produkty bogate w błonnik ze względu na długi czas przebywania w żołądku,
 • wszystkie ograniczenia oczywiście są sprawą indywidualną, warto pomyśleć o prowadzeniu dzienniczka diety i notowaniu po jakich produktach dolegliwości się nasiliły.
W celu zmniejszenia objawów:
 • ulgę może przynieść picie mleka lub jego przetworów oraz wody niegazowanej wysokomineralizowanej- produkty te są źródłem wapnia, który w sposób naturalny neutralizuje kwas żołądkowy,
 • samo picie wody może pomóc, poprzez rozcieńczanie soku żołądkowego,
 • warto sięgać po potrawy i produkty, które mają właściwości pokrywające błonę śluzową jelita: kisiele, a także zalane wrzątkiem i odstawione do utworzenia żelu siemię lniane. 
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2016/02/26/10/16/milk-1223800_960_720.jpg

Mleko może łagodzić objawy refluksu. Jeśli lubisz pić kawę, koniecznie je dodaj!

Nawet kilka małych modyfikacji dotychczasowego sposobu odżywiania może łagodzić objawy refluksu. Dzięki temu, być może, będzie można uniknąć leczenia preparatami, które zobojętniają kwas żołądkowy (inhibitorami pompy protonowej). Zmiana pH treści żołądka na zasadowe może skutkować obniżoną obroną przed drobnoustrojami, upośledzonym trawieniem i złym wchłanianiem taki składników żywności jak żelazo, wapń, magnez oraz witamina B12.

PS. Zmieniłam nieco wygląd bloga, dajcie znać czy Wam się podoba! ;)

9 komentarzy :

 1. Wyśmienicie napisałaś wpis o refluksie :) Niestety, dużo osób ma takie dolegliwości, dlatego tak ważne jest zastosowanie diety lekkostrawnej, która wpłynie znacząco na zmniejszenie dolegliwości w refluksie. Im dłużej trwa proces trawienia w przypadku zjedzenia potraw i produktów ciężkostrawnych, tym właśnie będziemy odczuwać bardziej dolegliwości związane z refluksem. Krótko mówiąc, poradnik jest super napisany, gdzie ważne informacje zostały podane odnośnie diety w refluksie. Bardzo mi się podoba również nowy baner bloga. Również mam zamiar napisać poradnik na temat diety lekkostrawnej i zastosowaniu tej diety w placówkach żywienia zbiorowego. Jest kolorystyczny :) Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin na moim blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Refluks może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji i powikłań, jeśli można złagodzić objawy dietą i zrezygnować lub ograniczyć przyjmowanie leków, to myślę, że warto włożyć w to trochę starań :)

   Usuń
 2. Podrzucę ten wpis koleżance, bo ona właśnie ma problemy z refluksem :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo często miałam problemy z refluksem. W takich przypadkach mama zawsze kazała mi pić herbatę. Dlatego herbatę traktowałam jako lek na zgagę. Dopiero teraz dowiedziałam się, że mogła być jednym z czynników doprowadzających do refluksu żołądkowo-przełykowego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety mocna herbata może powodować zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego, a to on właśnie drażni przełyk. Chociaż ciepła herbata przyrządzona przez mamę ma inne, niekoniecznie dietetyczne, super moce ;)

   Usuń
 4. U mnie przyczyną zgagi była zła dieta. Dolegliwości były na tyle uciążliwe, że już farmakologia nie dawała rady, ale na szczęście udało się zmienić żywieniowe przyzwyczajenia i teraz zgagę jedynie miewam raz na jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jesteś idealnym przykładem na to, że dietą można walczyć z objawami refluksu :)

   Usuń
 5. Moim zdaniem zgagę często można ograniczyć przez polepszenie nawyków żywieniowych. Ja za namową specjalisty przestałam pić kawę i mocno ograniczyłam jedzenie tłustego mięsa i muszę przyznać że bardzo to pomogło. Polecam każdemu kto nie chce przy każ∂ej dolegliwości od razu przyjmować leków.

  OdpowiedzUsuń