5 września 2014

O składnikach pokarmowych: tłuszcze. Część I.

Hej :)
W dzisiejszej notce opowiem Wam o tłuszczach- jest to dosyć specyficzna grupa związków i jakoś nigdy nie pałałam do jej nauki sympatią ;) Nawet do napisania notki zbierałam się baaaaardzo długi czas.

Tłuszcze to grupa związków o różnej budowie chemicznej, których cechą wspólną jest nierozpuszczalność w wodzie, a rozpuszczalność w rozpuszczalnikach niepolarnych (alkoholu, benzynie).

Tłuszcze zawarte w żywności  występują w niej w formie widocznej (45% zwyczajowej diety) i są to masło, oleje, margaryna, a także niewidocznej (55%) i są to tłuszcze znajdujące się w chipsach, słodyczach, frytkach, pasztetach, parówkach, itp. Szczególnie kłopotliwy jest tłuszcz niewidoczny- często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele może go być w pokarmie, którego byśmy nawet o to nie podejrzewali.
http://www.pocztazdrowia.pl/wp-content/uploads/2013/12/tluszcze-nasycone.png

Jak już wspomniałam wcześniej, tłuszcze to dość niejednorodna grupa związków. Udało mi się znaleźć schemat, który fajnie pokazuje ich podział:

http://www.sciaga.pl/data/dictionary/18/22/18/2219.png
Ja  w notce skupiam się na tłuszczach pokarmowych- triacyloglicerolach (trójglicerydach).

Na występujące w pożywieniu tłuszcze składają się poszczególne kwasy tłuszczowe:
  • nasycone (SFA, NKT)- o łańcuchach z wszystkimi wiązaniami pojedynczymi
  • jednonienasycone (MUFA, JKT)- o łańcuchach z jednym wiązaniem podwójnym
  • wielonienasycone (PUFA, WKT)- o łańcuchach z większą ilością wiązań podwójnych
Najważniejszymi kwasami w diecie są NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. O ich niezbędności decyduje brak zdolności organizmu do wytworzenia podwójnych wiązań między resztami kwasowymi. Inne kwasy tłuszczowe organizm może wytworzyć, poprzez przekształcenie innych, ale te z wiązaniami podwójnymi musimy dostarczyć z dietą. Do NNKT należą:
  • kwas linolowy (LN, Omega-6)
  • kwas alfa- linolenowy (ALA, Omega-3)
  • kwas eikozapentaenowy (EPA)
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA)
http://www.mataleo.eu/wp-content/uploads/2014/07/t%C5%82uszcze.jpg
Główne źródła tych kwasów w żywności:
  1. LN: olej kukurydziany, bawełniany, krokoszowy, słonecznikowy, rzepakowy, sojowy
  2. ALA: zielone warzywa liściaste, olej sojowy, produkty sojowe, olej rzepakowy, orzechy, 
  3. EPA: ryby mórz północnych: makrela, sardynki, pstrąg,
  4. DHA: ryby mórz południowych: łosoś, tuńczyk, dorsz,
W tej notce wspomnę jeszcze o roli, zarówno tłuszczów ogółem, jak i kwasów tłuszczowych nienasyconych. Innym związkom tłuszczowym poświęcę kolejną notkę, temat jest jednak zbyt obszerny żeby go zmieścić w jednej. 

Rola tłuszczów:
  1. Energetyczna- dostarcza nam 9 kcal na każdy spalony gram. Tłuszcz zawarty w tkance tłuszczowej pełni rolę zapasową. Tłuszcz obecny w pożywieniu jest źródłem energii głównie dla mięśni szkieletowych, jak i serca.
  2. Regulująca- PUFA oraz cholesterol biorą udział w budowie różnych czynnych związków, ale o tym później.
  3. Budulcowa- jako składnik błon komórkowych i białej masy mózgu. Poprzez utrzymywanie przepuszczalności błon komórkowych, wpływają na stan włosów i skóry. 
  4. Ochronna przed utratą ciepła- tą rolę pełni tłuszcz podskórny.
  5. Stabilizacja narządów- tłuszcz około narządowy chroni narządy przed wstrząsami i utrzymuje je na miejscu.
  6. Regulacja motoryki przewodu pokarmowego- tłuszcze mają zdolność do hamowania skurczów żołądka, co opóźnia jego opróżnianie.
  7. Regulacja trawienia i wchłaniania- odpowiadają za to kwasy tłuszczowe.
  8. Udział we wchłanianiu i transportowaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach- A, D, E, K.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQV4PIJ2UL3j1LZXrHzZuluGe6d708a-XjPTnkKro2sgGapwcUNKijADAP8kKRRn0_u5wScyrMPP-BMF1Rpa9GkQLk305adPM9FxonZdqUATqTA386pCTbclcrF9yh1vlUH2w5cLtop3g/s1600/tluszcze+nienasycone.jpg

Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych PUFA:

  1. Budulcowa: są składnikami fosfolipidów błon komórkowych i mitochondrialnych, utrzymują ich funkcjonowanie i przepuszczalność, a także płynność oraz aktywność enzymatyczną. Są również nośnikiem receptorów błonowych.
  2. Składnik tkanki nerwowej: odpowiadają za rozwój mózgu.
  3. Transportowanie lipidów we krwi: tworzą lipoproteiny VLDL, HDL, LDL i odpowiadają za metabolizm cholesterolu.
  4. Regulująca: PUFA są prekursorami hormonopodobnych związków- eikozanoidów, które regulują czynność układu sercowo- naczyniowego i procesy zapalne: prostaglandyn, leukotrienów, tromboksanów, prostacyklin.
Jak widać tłuszcze są niezbędne w naszej codziennej diecie, tak wiele funkcji pełnią w naszym organizmie. Jednak liczy się też jakość tych tłuszczów oraz ich ilość. 

Prawidłowe spożycie tłuszczu ogółem powinno wynosić od 20 do 35% energii ogółem, dostarczonej organizmowi w ciągu dnia. U osób mało aktywnych procent powinien być niższy- 20-25%, u osób aktywnych- 30-35%
Normy żywienia zalecają spożywanie 4% energii ogółem kwasów Omega-6 oraz minimum 0,5% kwasów Omega-3, a także 250 mg/dobę kwasów EPA+ DHA. Z drugiej strony w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych, a także cukrzycy wskazane jest spożycie kwasów Omega- 6 na poziomie 4-8% energii ogółem, a kwasów Omega-3 minimum 2 g/dobę.


4 komentarze :

  1. Super bomba informacji!
    Trafiłam tutaj przed chwilą i muszę koniecznie po tej lekturze zobaczyć Twoje przepisy :)


    http://www.3stepstohealth.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny post, należy pamiętać że nie powinno się ograniczać tłuszczy do minimum!
    nakrywka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Tłuszcze są bardzo ważne dla naszego organizmu, ale trzeba potrafiąc odróżnić zdrowe tłuszcze od tych złych ;) Na początku nie było to łatwe, ale teraz to już nie problem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tłuszcze są niesamowicie ważne w naszej diecie. Jednak mam tutaj na myśli zdrowe tłuszcze. Wiele osób dostarcza organizmowi nie te tłuszcze, które powinna. To ogromy błąd.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.