9 marca 2015

Dieta zdrowego serca. Część II. Dieta DASH

Hej :)
Pora na drugą część wpisu poświęconego diecie ku lepszemu zdrowiu i funkcjonowaniu serca. Ostatnio skupiłam się na ogólnych zaleceniach, dziś przechodzimy do konkretów- czyli po jakie produkty i potrawy sięgać na co dzień. 

Wszystkie wskazówki dotyczące odżywiania, skupiają się wokół zasad diety DASH: okrzykniętej jedną z najzdrowszych diet świata, stworzoną dzięki badaniom przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Naukowcom udało się udowodnić obniżający ciśnienie tętnicze krwi efekt tej diety. Jest ona zalecana nie tylko w profilaktyce i przebiegu nadciśnienia tętniczego, ale możne być rekomendowana wszystkim osobom chcącym się zdrowo odżywiać, również dzieciom (powyżej 2 lat).

Dieta DASH obejmuje takie zmiany, aby dostarczać jak najmniej cholesterolu, kwasów nasyconych i izomerów trans kwasów tłuszczowych wraz z pożywieniem, a także, co najważniejsze sodu, który podnosi ciśnienie tętnicze krwi. 
Jest za to bogata w składniki kardioprotekcyjne: potas, magnez, wapń, kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty i błonnik pokarmowy. 
http://revistamundonatural.com/fotos/dieta%20dash.jpg



Produkty zalecane w diecie DASH:
  • Ryby morskie: bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, dodatkowo nie zawierają cholesterolu. Należy po nie sięgać 2-3 razy w tygodniu, najlepiej po ryby tłuste: makrelę, łososia, sardynki, śledzie. Szczególnie dobrym pomysłem są sardynki w sosie pomidorowym (dobrej jakości!)- świetne źródło nie tylko dobrych kwasów tłuszczowych, ale także potasu i wapnia. 
  • Orzechy: źródło błonnika pokarmowego, kwasów jedno- i wielonienasyconych. Bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych są: pistacje, orzechy laskowe, pekan, migdały. Źródłem kwasów wielonienasyconych są: orzechy włoskie, piniowe i brazylijskie. Dodatkowo orzechy są bogatym źródłem magnezu, wapnia i innych składników mineralnych. 
  • Nasiona roślin strączkowych: źródło wielu witamin i składników mineralnych (w tym magnezu i potasu), błonnika pokarmowego oraz całkiem dobrego białka. Spokojnie mogą zastąpić, raz na jakiś czas, mięso w posiłku. 
  • Owoce i warzywa: źródło witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Pamiętajmy, aby w ciągu dnia sięgnąć po 3-4 porcje warzyw i 1-2 porcje owoców. 
    http://www.vidasanaintegral.com/wp-content/uploads/2012/11/Dieta-DASH.png
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe: źródło błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych. Zapewniają długie uczucie sytości, wypełniają żołądek i powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety- węglowodany są dla nas podstawowym źródłem energii. 
  • Czekolada gorzka: tylko ta o wysokiej zawartości kakao (>70%) i w niewielkich ilościach (1-2 kostki) korzystnie wpływa na układ sercowo- naczyniowy, ze względu, miedzy innymi, na zawarty w niej magnez. 
  • Chude mleko i przetwory: zalecane te o średniej lub niskiej zawartości tłuszczu, ze względu na cholesterol i kwasy tłuszczowe nasycone. Z drugiej strony źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, więc jeśli nie mamy problemu z nadwagą/ otyłością czy zaawansowaną miażdżycą, to sięgajmy po produkty o średniej zawartości tłuszczu. 
  • Chude mięsa i jego przetwory: mięso jest głównym źródłem kwasów tłuszczowych i cholesterolu w naszej diecie. Jego ograniczenie i sięganie po chude gatunki (chuda wieprzowina, np. schab, chuda wołowina, cielęcina, kurczak, indyk) pozwala na zachowanie dobrej kondycji serca na dłużej. 
  • Tłuszcze roślinne: mają tą przewagę nad zwierzęcymi, że nie zawierają cholesterolu i są bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie zalecane są: olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek. Wiele źródeł podaje, że do smarowania pieczywa warto sięgnąć, nie po masło, ale po miękkie margaryny ze sterolami i stanolami roślinnymi. Pamiętajmy jednak, że podczas produkcji margaryny powstają w niej izomery trans kwasów tłuszczowych (im twardsza margaryna, tym jest ich więcej).
  • Zioła i przyprawy: źródło antyoksydantów. Ponadto mogą nam zastąpić sól!
http://www.treinomestre.com.br/wp-content/uploads/2014/05/dieta-dash-cardapio-alimentos-como-funciona.jpg
W następnej notce opowiem o produktach, których powinnyśmy unikać! Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości piszcie w komentarzach! :)

24 komentarze :

  1. Wszystko opisane bardzo konkretnie i przede wszystkim wartościowo, jeśli chodzi o merytorykę. Brawo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy blog i super wpis :) Będę często tutaj zaglądał. Zapraszam Panią do mojego bloga: http://swiatgastronomiczny.blogspot.com/ również o tematyce zdrowego odżywiania, dietetyce i technologii gastronomicznej. Pozdrawiam !
    Patryk - blog Świat Gastronomii

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis ;) Zdrowe odżywianie to podstawa. Najgorszy problem mam z młodszym synem, któremu kompletnie nie mogę wpoić zasad zdrowego odżywiania ;/

    OdpowiedzUsuń
  4. Słyszałam o tej diecie :) Czy jeśli chcę zdecydować się jej podjąć muszę mieć ułożony jakiś specjalny plan dietetyczny? Czy musimy przestrzegać tylko jakiś ogólnych zasad?

    OdpowiedzUsuń
  5. Dieta jest ważna. Nie tylko dla dorosłego człowieka, ale przede wszystkim dla dziecka ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dieta jest bardzo ważna zwłaszcza dla dzieci, gdzie w początkowym stadium rozwijania się odgrywa ona bardzo kluczową rolę. Walczę z moimi dziećmi o jedzenie warzy, bo niektóre owoce jeszcze lubią, ale warzywa to jakaś katorga ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Odkąd zaczęłam się zdrowo odżywiać zdecydowanie lepiej się czuję i każdemu polecam. Nie mówię, aby od razu radykalnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale małymi kroczkami można iść do przodu ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszeliście może o diecie Atkinsa?! Dość dużo czytałam na temat tej diety i ma wątpliwości czy rzeczywiście jak tak zdrowa jak piszą ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dieta stała się teraz bardzo modna. Teraz jest szał na dietę pudełkową, która jest bardzo chwalona przez wiele osób ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dieta jest bardzo ważna, ale też ryzykowna. Wielu z nas testuje różne diety, które nie zawsze są dobre dla naszego organizmu. Mam tuta na myśli dietę atkinsa, która może wywołać wiele skutków ubocznych.

    OdpowiedzUsuń
  11. Każdy z nas chce zdrowo i pięknie wyglądać. Dlatego też dieta jest bardzo ważna. Jednak żadna dieta nie będzie skuteczna gdy nie będziemy się ruszać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bycie na diecie to nic przyjemnego, ale czego się nie robi dla zdrowia. Mój mąż aktualnie jest na diecie i musze przyznać, ze nie idzie mu to za dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  13. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  15. Rewelacyjny jest ten wpis według mnie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Przyznam że bardzo zaciekawiły mnie informacje w tym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Właściwa dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu w tym serca.

    OdpowiedzUsuń
  18. Dobrze jest informacje takie jak te posiadać.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  20. Te informacje są niezwykle istotne i ważne.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.