3 lipca 2014

Źródła wiedzy o wartości energetycznej i odżywczej produktów.

Witajcie!
Skoro ostatnio poruszyłam temat wartości energetycznej żywności, chciałam w dzisiejszym wpisie pokazać Wam kilka źródeł, zarówno internetowych, jak i książkowych, w których znajdziemy informacje na ten temat. To tylko kilka wybranych pozycji, bo chociażby stron internetowych jest krocie :)

Pierwszą pozycją, do której ja osobiście mam największe zaufanie, są tablice wydane przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL, pod redakcją prof. dr hab. Hanny Kunachowicz i innych. Korzystamy z nich także na zajęciach na studiach, więc to sprawdzone źródło wiedzy. Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze informacje na temat produktów i potraw.
http://nokautimg2.pl/p-4c-74-4c747603985438ab0dfcc0b4a4824ee7500x500/wartosc-odzywcza-wybranych-produktow-spozywczych-i-typowych-potraw-opr-miekka.jpg


Tabele kalorii

Tu znajdziemy podstawowe informacje: zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów oraz kaloryczność. Zaletą jest to, że możemy zsumować produkty w posiłek. Dodatkowo na stronie znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat diet i zdrowego odżywiania. 

Ile waży

To zdecydowanie jedna z moich ulubionych stron. Dzięki zobrazowaniu miar domowych produktów, wartość energetyczną i odżywczą możemy odnieść do porcji produktu, a nie do 100 g. Obecne są też informacje o zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. 

Dobra dieta

Tabele kalorii zajmują tylko ułamek miejsca na serwisie- znajdziemy tu wiele informacji na różne tematy. Polecam zagłębić się w portal i nieco poczytać :)

Vitalia

Również bardzo obszerny serwis- lektura na wiele wieczorów. Znajdziemy tu nie tylko kalkulator wartości odżywczej, ale także szereg innych funkcji.

Jak  wspomniałam na początku, to tylko kilka wybranych źródeł. Na te strony zaglądam najczęściej w poszukiwaniu informacji o kaloryczności i wartości odżywczej produktów. Lubię moje "papierowe" tablice, ale nie ma tam wszystkich produktów, szczególnie rzadko spotykanych czy nowych. 

A czy Wy znacie jakieś dobre strony warte polecenia?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz