25 lipca 2014

Zasady zdrowego żywienia

Hej :) W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam zalecenia odnośnie prawidłowego odżywiana opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Dołączę również do nich swój komentarz i postaram się choć w skrócie wyjaśnić dlaczego ich przestrzeganie jest tak istotne.


ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA:
  1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Dzięki temu dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych- nie istnieje produkt który dostarczyłby nam wszystko, czego potrzebujemy, ale gdy będziemy sięgać po różne produkty na pewno uda nam się utrzymać organizm w dobrej kondycji i zdrowiu.
  2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej. Nadliczbowe kilogramy obciążają nasz organizm pod wieloma względami, nie tylko natury fizycznej (powikłania ze strony układu sercowo- naczyniowego, układu ruchu, cukrzyca, miażdżyca i inne), ale również i psychicznej (brak pewności siebie, zamknięcie się w sobie). Z otyłością i nadwagą walczymy przy pomocy odpowiedniego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie naszego organizmu- jesteśmy bardziej odporni na stres i choroby.
  3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii). Produkty zbożowe dostarczają nam węglowodanów, które są głównym źródłem energii dla naszych organizmów. Ponadto znajdziemy w nich witaminy z grupy B oraz błonnik pokarmowy. Są również źródłem białka roślinnego. Należy sięgać po produkty pełnoziarniste, nieoczyszczone i jak najmniej przetwarzane.
    http://kozlek.pl/templates/siteground8/gr/catthumbs/produktyzbozowe.png
  4. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Przetwory mleczarskie są źródłem wapnia i bardzo dobrego białka. Ponadto znajdziemy w nich witaminy z grupy B, a także witaminy A i D. Należy jednak uważań na nasycone kwasy tłuszczowe w nich zawarte i wybierać produkty półtłuste i chude (nie dotyczy to dzieci).
  5. Mięso spożywaj z umiarem. A i owszem jest źródłem pełnowartościowego białka, wielu mikro i makroelementów, ale zawiera też duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Należy preferować chude mięsa, bez przerostów tłuszczu. Część mięsa możemy zastąpić nasionami roślin strączkowych oraz rybami. Ryby, w szczególności morskie, powinny być spożywane 2-3 razy w tygodniu- są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Strączki zapewnią nam dodatkowo spore ilości błonnika pokarmowego.
  6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Bardziej należy skupić się na warzywach w codziennej diecie, gdyż owoce zawierają duże ilości cukrów prostych. Ale obie te grupy są ważne, bo dostarczają nam wielu witamin, głównie C oraz B- karotenu, a także kwasu foliowego. Są bogate w potas, magnez i wapń. Są źródłem błonnika w naszej diecie. Zaleca się aby spożywać ok. 4-5 porcji warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku. W przeliczeniu na gramy zalecana ilość to powyżej lub około 400 g. 
    http://www.beme.com.pl/wp-content/uploads/2013/06/%C5%9Biezdrowie.jpg
  7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki chorób układu krążenia. Oczywiście jest to również istotne przy zwalczaniu nadwagi i otyłości. Warto pamiętać o tym, że tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem żywności oraz że występuje nie tylko w formie "widocznej", ale też ukrytej. Taki ukryty tłuszcz znajdziemy chociażby w parówkach, pasztetach, serach i wyrobach cukierniczych.
  8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Jest to główne źródło tzw. "pustych kalorii". To znaczy że produkty te dostarczają nam energii, ale nie mają w swoim składzie żadnych składników odżywczych. Otyłość może być jedną z konsekwencji spożywania cukrów prostych.
  9. Ograniczaj spożycie soli. Sód jest ważnym składnikiem diety i bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Jednak sól jest jednym z czynników powodujących nadciśnienie tętnicze. Ponadto sól zatrzymuje wodę w organizmie. Jest zalecane spożycie to ok. 5 g, co daje nam małą łyżeczkę soli dziennie. Sól z powodzeniem możemy zastępować przyprawami, w tym ziołami.
  10. Pij wystarczającą ilość wody. Woda jest głównym składnikiem naszego ciała. Jednak musimy wciąż ją dostarczać- nie tylko z napojami, ale także z żywnością (zupy, owoce, warzywa). Pragnienie najlepiej gasić wodą- warto sięgać po niegazowaną, niskosodową. Zalecana ilość to ok. 2 l wody dziennie, ale jest to zależne od wieku, płci, aktywności fizycznej, warunków atmosferycznych.
    http://kulturystyka.pl/wp-content/uploads/2010/03/sbcahj9gbw1.jpg
  11. Nie pij alkoholu. Alkohol jest przez nasz organizm traktowany jak trucizna- gdy się napijemy, organizm zatrzymuje procesy trawienia składników pokarmowych i zajmuje się metabolizowaniem alkoholu. Przez to łatwo jest wpędzić się w nadliczbowe kilogramy. Nie bez znaczenia są też przekąski podjadane w czasie spożywania alkoholu- słone czipsy, paluszki, orzeszki. Co więcej alkohol może wchodzić w interakcje w wieloma lekami- znosi ich działanie lub wręcz przeciwnie, sprawia, że stają się toksyczne.
Każdy z nas powinien przestrzegać tych zasad w swoim codziennym żywieniu. W następnej notce omówię piramidę żywienia. 

27 komentarzy :

  1. ja jako że jestem miłośniczką zdrowego stylu życia raczej nie mam problemów. Najgorsze jest dla mnie czerwone wino. Oczywiście ma ono właściwości również zdrowotne, ale nie bez umiaru. A dla ciebie które jest najtrudniejsze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie najtrudniejsze jest powstrzymanie się przed podjadaniem słodyczy- jestem strasznym łasuchem ;) A kieliszek czerwonego wina, od czasu do czasu, na pewno nie zaszkodzi ;)

      Usuń
  2. Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać się tych zasad. Szkoda, że tak często diabełek kusi na ich łamanie. Ogólnie lubię tematykę zdrowego odżywiania.

    OdpowiedzUsuń
  3. ciekawy blog, bardzo mnie zainteresowały tematy poruszone, polecę go znajomej

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten tekst zawiera bardzo dużo ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  6. Właściwa dieta pomaga zapanować nad organizmem i ułatwiać jego funkcjonowanie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Brzmi bardzo zachęcająco. Podoba mi się ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  8. Poruszono tutaj bardzo ważną kwestię. Super

    OdpowiedzUsuń
  9. Warto się nimi kierować w codziennym życiu i dbać o swoje zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  11. Te zasady na pewno warto znać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dobrze jest się nimi kierować.

    OdpowiedzUsuń
  13. Podoba mi się jak szczegółowo zostały opisane te zasady.

    OdpowiedzUsuń
  14. Taka jest prawda, że dieta, to co ogólnie spożywamy ma wpływ na zdrowie. Przykładowo do mojej diety aktualnie chcę wdrążyć Żeń-szeń Koreański sklep , ponieważ sporo się ostatnio dowiedziałam o korzyściach stosowania tego naturalnego produktu.

    OdpowiedzUsuń
  15. Zdrowie i dieta to kluczowe kwestie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  17. Kierowanie się nimi to dobry pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ważne są te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  19. Warto dbać o zdrową i zrównoważoną dietę w trosce o zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  20. W zupełności zgadzam się z tym wpisem.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dobrze jest to wszystko wiedzieć. Rewelacyjny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.