30 lipca 2014

Piramida zdrowego żywienia

Cześć! A oto i obiecana notka poświęcona piramidzie zdrowego żywienia :)

http://www.izz.waw.pl/images/stories/piramida%20zdrowego%20zywienia%20i%20normal.jpg

Mam nadzieję, że każdy z Was miał okazję zaznajomić się z piramidą- myślę, że to bardzo prosta w przekazie i przejrzysta forma zasad zdrowego żywienia.

A teraz pora na krótkie omówienie:
  1. Fundamentem naszej piramidy jest przypomnienie o codziennej aktywności fizycznej- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej. 
  2. Najważniejsze produkty stanowią podstawę zarówno piramidy, jak i naszej codziennej diety i są to produkty zbożowe, będące źródłem węglowodanów (najlepiej złożonych). Warto sięgać po ciemne pieczywo, razowe makarony, grube kasze, płatki śniadaniowe w postaci musli. Nie zapominajmy również o nasionach roślin strączkowych!
  3. Tuż po produktach zbożowych w piramidzie znalazły się warzywa: źródło węglowodanów, błonnika, wody, a co najważniejsze wielu witamin i składników mineralnych. Sięgajmy po młode, dobrze dojrzałe warzywa, najlepiej sezonowe, gdyż mają wtedy największą wartość odżywczą. 
  4. Owoce stanowią źródło witamin, minerałów, błonnika i wody, ale również cukrów prostych, które należy ograniczać w codziennej diecie.
  5. Kolejne piętro piramidy to przetwory mleczarskie. Jak wspominałam w poprzedniej notce są źródłem białka oraz wapnia, a także witamin A i D. 
  6. Na przed ostatnim miejscu mamy mięso, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. Ryby powinniśmy spożywać minimum 2-3 razy w tygodniu- spokojnie mogą zastąpić posiłek mięsny, podobnie jak nasiona roślin strączkowych. 
  7. Na szczycie piramidy możemy znaleźć oleje i tłuszcze, które powinny stanowić rozsądny dodatek do spożywanych potraw. Powinnyśmy preferować oleje roślinne w postaci surowej (np. do sałatek), a tłuszcze zwierzęce świetnie nadają się do smażenia, gdyż są odporne na wysokie temperatury. Do smażenia świetnie nadaje się olej rzepakowy. Często w tej części piramidy możemy również odnaleźć słodycze.
Mam nadzieję, że choć w małej części udało mi się wyjaśnić zasady rządzące zdrowym odżywianiem. Najważniejsze jest jednak ich codzienne przestrzeganie :) 

19 komentarzy :

  1. Super wpis :) Ten temat też poruszałem na moim blogu, lecz ja zrobiłem piramidę własną, gdzie u góry dałem słodycze, chleb jasny, wieprzowina itp. - 7 stopniowa. Co do warzyw, najlepiej jest, abyśmy jedli nawet 500 g warzyw, przy czym zgodnie z proponowaną dzienną racją pokarmową człowieka, które opracował IŻŻ, zaleca się spożywać ok. 200-250 warzy i owoców bogatych w witaminę C (8 grupa produktów spożywczych), 130-150 g warzyw i owoców bogatych w B-karoten (9 grupa produktów spożywczych) oraz ok. 400 g (po 200 g) warzyw i owoców niezaliczających do 8 i 9 grupy produktów spożywczych (10 grupa produktów spożywczych).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja przedstawiłam piramidę z punktu widzenia instytucji ustalającej niejako zalecenia dla całego kraju :) Ja osobiście nie demonizowałabym tak tłuszczów, szczególnie roślinnych.

      Usuń
    2. Ta piramida żywieniowa z IŻŻ jest ok. Różnie przedstawiają piramidę żywieniową. Ja również nie jestem zwolennikiem unikania tłuszczy. W mojej piramidzie dałem je w 6 stopniu piramidy, które należy spożywać 1-2 x dziennie :) Ta piramida też jest ok. Tylko te stare 4 stopniowe piramidy żywieniowe są nieaktualne (te bez aktywności fizycznej).
      Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Powiem Wam, że dla mnie cała dietetyka jest troszkę jakby skomplikowana, dlatego poważnie zastanawiam się nad cateringiem dietetycznym. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem, dlatego też nawet tu https://napudelkach.pl/ zaglądałam, po to, by je porównać. W sumie fakt jest taki - catering znacznie ułatwiłby mi życie. I to pod kątem pracy i codziennych aktywności.

    OdpowiedzUsuń
  3. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dużo ważnych i przydatnych informacji zawiera ten wpis.

    OdpowiedzUsuń
  6. Najlepszą dietą jest ta indywidualnie przygotowana przez dietetyka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zdrowe odżywianie to ważna kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wiedza w temacie zdrowia i prawidłowego odżywiania jest bardzo cenna.

    OdpowiedzUsuń
  9. Te informacje są bardzo pożyteczne i na pewno niesamowicie mi się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  10. Przyznam że bardzo zaciekawiły mnie informacje w tym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  12. Takie informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dieta jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób z różnymi przypadłościami.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten wpis to prawdziwa skarbnica wiedzy.

    OdpowiedzUsuń

Witaj w dyskusji! Każda wymiana opinii jest cenna. Proszę jedynie o kulturę słowa, a także powstrzymanie się przed SPAM-em.