16 czerwca 2014

Żywienie człowieka: podstawowe definicje (część I)

Witajcie!
Na dobry początek zacznę od kilku podstawowych definicji. 
Sama często łapię się na tym, że intuicyjnie wiem co dane słowo oznacza, ale gdy przychodzi mi wyjaśnić to komuś innemu, pojawia się problem. Dlatego moim zadaniem, warto poznać znaczenie niektórych terminów, aby pozbyć się wszelkich wątpliwość :D
Zacznijmy od sprecyzowania czym jest żywienie człowieka: to współzależność pomiędzy pożywieniem , a ciałem człowieka na poziomie:
·         Molekularnym- czyli atomowym. To właśnie z atomów składamy się my i cały otaczający nas świat. Spożywając żywność dostarczamy naszemu organizmowi substancje, które trzymają nas przy życiu.
·         Komórkowym- atomy budują nasze komórki, czyli najmniejsze części składowe żywej materii. Komórki mają różne „specjalizacje” i funkcje w naszym organizmie. Nasz organizm cały czas zużywa komórki i zastępuje je nowymi- aby je budować, potrzebuje pożywienia.
·         Tkankowym- tkanki to zespoły wyspecjalizowanych komórek, pełniące wspólną funkcję. Poszczególne tkanki mają różne zapotrzebowanie na składniki. Choćby dlatego nasze żywnie musi być zróżnicowane.
·         Populacji- wszyscy razem tworzymy społeczności, które do rozwoju cywilizacyjnego i  przedłużania gatunku, potrzebują silnych i zdrowych jednostek. Stąd wszystkie kampanie prozdrowotne i coraz większa świadomość społeczna- zdrowy i dobrze odżywiony człowiek jest dobrym pracownikiem, rodzicem, rozwija się, tworzy, odkrywa, kształtuje świat wokół siebie.

http://weheartit.com/entry/121395642/search?context_type=search&context_user=KristinAngelova&page=2&query=food
Ponadto nauka o żywieniu musi mieć na względzie zagadnienia natury społecznej, gospodarczej, kulturowej i psychologicznej, które wpływają na dobór środków spożywczych i zwyczaje żywieniowe. Nasza przynależność do określonej grupy społecznej, regionu, a także narodu kształtuje nasze nawyki żywieniowe, pewną kulturę jedzenia, często unikalną i charakterystyczną. Nasze organizmy od setek lat podążając za naszymi nawykami, na drodze ewolucji wykształciły pewne mechanizmy, które pozwalają nam spożywać żywność najbardziej rozpowszechnioną w danym zakątku Ziemi.

http://weheartit.com/entry/121290279/search?context_type=search&context_user=keepcalmandbereckless&page=3&query=earth

Gdy nadchodzą święta, urodziny, imieniny i inne okazje skłaniające do składania życzeń, wszyscy nawzajem życzymy sobie między innymi zdrowia.
Według definicji, zdrowie to stan zupełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby. 

Jedzenie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na naszą kondycję. Między innymi dzięki niemu jesteśmy w stanie zachować równowagę między organizmem a środowiskiem zewnętrznym, prawidłowo reagujemy na zmiany w  otaczającym nas świecie i przystosowujemy się do nich.

Notka wyszła dłuższa niż mogłam przypuszczać, dlatego podzielę ją na kilka części. Zapraszam wkrótce!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz